How Much Do You Pay for an Ounce?

 

Floating Sheep did this infographic about the cost of weed across America for the September issue of Wired magazine.

If I did* buy herb in bulk, the range of prices I might* have encountered for an ounce (or “zip” in the parlance of my childhood) during my life may* range from…

$100 for an ounce of schwag to $450 for “like totally the headiest nuggets south of the Mason-Dixon line bruh,”

I wasn’t happy about either “deal,” nor did I take them up on the offer.**

*Everything I write on this site is hypothetical (I’ve dated a lawyer before).

**I lied–I bought the schwag because I was in high school and I loved rolling blunts, but was frugal broke enough, I wasn’t going to waste BC nugget in a cracked Phillie (which should give you a tip about where I’m from).

pic via Floating Sheep

Featured Partner: Meet All Your Local Marijuana Needs (Buy Sell Buds) Anonymously In Real-Time For FREE

Leafedin – Weed App – Find Weed Near You! Meet Any of Your Marijuana Product or Labor Needs Locally in Real-Time! Free Anonymous Map Weed App, Works On Any Device, Sign-Up In Seconds and Find Bud Connects Marijuana Work or Labor, New Clients, etc INSTANTLY!

Elevate....

Author: Tyrel

Annoyed about writing my biographical information. but here you are.

Share This Post On

Pin It on Pinterest

Share This